Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Blog post

Není jistě nikdo, kdo by neznal pampelišku. I pro lidi žijící ve městech je tato bylinka naprosto běžnou součástí života. Pampeliška lékařská, nazývána mimo jiné rmen, smetánka nebo kačinec, však není jenom materiálem pro vití věnců nebo hru s polétavým chmýřím. Pampeliška lékařská je především skvělým lékem na neduhy trávící a vylučovací soustavy. Cenné látky, zejména hořčiny, obsahují všechny části smetánky lékařské neboli pampelišky. Velkou výhodou je, že se jako doplněk léčby může bez rizika podávat dlouhodobě. Bylinku byste proto měli zařadit do svého jídelníčku čerstvou nebo sušenou, a to i jako prostředek prevence či jarní očisty.

Pampeliška lékařská nebo také Smetánka lékařská je vytrvalá bylina patřící do čeledi hvězdicovitých. Jejím typickým znakem je odolný kořen, listy tvořící přízemní růžici a dutý stvol zakončený žlutým květenstvím, které je složeno až z 200 jednotlivých jazykových květů. Rostlina může měřit až 40 cm a je celá prostoupena mléčnicemi tvořící bílou šťávu tzv. latex. Plodem pampelišky jsou ochmýřené nažky, které se velmi dobře šíří vzduchem do obrovských vzdáleností. Z botanického hlediska není pampeliška lékařská druh, ale komplex rostlin tvořících semena bez účasti opylení a pohlavního procesu. Jen v ČR známe 250 hybridů této bylinky, z toho asi 100 je popsáno.

Výskyt

Pampeliška lékařská roste kromě Antarktidy na všech kontinentech, v ČR od nížin až po hory. Najít ji můžete na loukách, trávnících nebo polích. Protože bylinka preferuje půdy bohaté na dusík, často roste jako plevel na polích. V současnosti je široce rozšířena mimo jiné díky velkému množství opuštěných zemědělských pozemků, které se nesečou a v minulosti byly hojně hnojeny.

Pěstování

Tato rostlina je schopná uchytit se prakticky všude a patří spíše mezi obtěžující druh, který je schopný zamořit celou zahrádku. Pampeliška tedy roste výhradně divoce a cíleně se nevysazuje.

Sběr pampelišky

kořen: březen, duben, říjen, listopad
květ: duben až květen
nať s kořenem: březen až květen
listy: duben až říjen

Pampeliška lékařská patří mezi bylinky, které můžete použít celé. Kořen se sbírá samostatně na jaře a na podzim před květem nebo po odkvětu. Při sklizni dávejte pozor na jeho křehkost, dobře ho omyjte, rozkrojte a dejte usušit. Kořen také můžete sbírat společně s natí.

Na jaře se pro okamžitou spotřebu trhají také listy pampelišky vhodné především do salátů. Květ bylinky se používá k výrobě medu nebo vína.

Pokud máte citlivější kůži, sklízejte pampelišku v ochranných rukavicích. Mléčná šťáva může způsobit alergickou reakci.

Léčivé účinky pampelišky

Léčivé účinky pampelišky jsem velice rozsáhlé, a proto se pampeliška od pradávna používala na řadu nemocí. Pampeliška rozpouští v těle těžce stravitelné látky a působí posilujícím způsobem na sliznice, zejména na plíce, játra, střeva a na močový měchýř. Pomáhá rovněž při zácpě, zahlenění střev, chorobách jater, „zlaté žíle“ a při žloutence.

Ačkoliv může být pampeliška někdy nepříjemným plevelem, je výborným prostředkem pro řadu neduhů:

  • bojuje se zánětem jater, žlučníkovými kameny a nemocemi sleziny
  • pomáhá při cukrovce
  • povzbuzuje jedince trpící únavou
  • mírní svědění kůže, léčí lišej a vyrážku
  • čistí žaludek a krev, zlepšuje trávení
  • proti dně a revmatismu
  • je lékem na poruchy metabolismu
  • napomáhá pocení
  • podporuje močení

Herbalista varuje!
Při vážných problémech s ledvinami, při žlučových kamenech, žaludečních vředech nebo obstrukci žlučovodů konzultujte užívání bylinky s lékařem. Její účinek je skutečně silný a při větších obtížích může působit kontraproduktivně.

Recepty z pampelišky

Zdravý salát z pampelišky pro jarní očistu
Mladá pampeliškové listy natrhejte na kousky, přidejte nasekanou jarní cibulku, dochuťte octovou zálivkou a takto připravený salát konzumujte k hlavnímu jídlu.

Šťáva z kořene pampelišky na žlučník
Šťávu vylisovanou z čerstvého kořene pampelišky používejte při poruchách žlučníku. Šťáva se užívá 4x denně po 2 lžičkách. Případně lžíci sušeného kořene pampelišky zalijte šálkem vody, nechte přejít varem a vlažný odvar popíjejte po doušcích.

Recept na pampeliškový med

5/5 - (27 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek