Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Blog post

Meduňka lékařská je chutná, voňavá a velice prospěšná bylinka, která se hodí do každé čajové bylinné směsi. Její citrónové aroma působí blahodárně na lidské smysly a celkově zklidňuje tělo i duši. Nejnovější studie ukazují také příznivý účinek na paměť. Dokonce se zvažuje její využití při léčbě demence.

Meduňka lékařská patří do čeledi hluchavkovitých stejně jako hluchavka, bazalka, máta nebo majoránka. Lodyha je typicky čtyřhranná, jako u ostatních hluchavkovitých rostlin. Vejčité zlatožluté listy jsou vroubkované, poznáte je podle citronové vůně listů, rozetřených mezi prsty. Může dorůstat až 80 cm, nejběžněji ji však naleznete ve výšce kolem 40 cm. Květy vyrůstají v květenství kolem lodyhy a sladce citrónově voní, díky nektaru. 

Výskyt

Meduňka lékařská pochází z východního Středomoří a Přední Asie. U nás občas zplaňuje, naši předci si ji pěstují na zahrádkách již po generace. Řadíme ji mezi nenáročné byliny a pokud ji po každé sklizni seřízneme, opět obrazí a můžeme sklízet až několikrát do roka.

Pěstování

Meduňka lékařská roste na všech půdách mimo mokrých. Nejradši má však podloží sušší, lehké a obrácené na jih. Miluje slunná stanoviště, který jsou chráněná před větrem. Rozmnožovat ji můžeme na jaře výsevem nebo na podzim dělením trsu. Při sázení je dobré udržet vzdálenost 30 cm. Z jednoho m2 získáme 1,5 až 3 kg suché bylinky.

Hebalista radí:
Přidáním pár lístků meduňky ke kompotovanému ovoci ho zbavíte kyselosti.

Sběr

list a nať: červen, červenec, srpen, září

Pro zachování maximálního obsahu éterických olejů je nutné meduňku sbírat pouze v suchých dnech, pokud jim předcházely dny slunečné. Sběr provádíme mezi 10. a 22. hodinou, pokud je zataženo, počkáme na čas mezi 12. a 14. hodinou.

Listy je nutno otrhat, než se rozevřou, v tu dobu totiž obsahují nejvíce silic. Využívat lze listy jak čerstvé, tak sušené. Při sušení dbáme na dostatečný přísun čerstvého vzduchu, aby se nám bylinka nezapařila a sušíme ve stínu a rychle, aby nezhnědla. Uskladníme nejlépe do papírových sáčků nebo uzavřených sklenic. Skladujeme na suchém a tmavém místě. Vhodné je bylinku každoročně obměnit, neboť po roce skladování ztrácí léčivé látky.

Herbalista radí:
Pro zjednodušené sběru ostříhejte listy i s lodyhou a poté zavěste a nechte usušit. Usušené listy pak lehce strhnete z lodyh.

Herbalista varuje!
Při tomto způsobu sušení se přesunou obsahové látky vonící po citrónu z listů zpátky do stonků, bylinka tak ztratí svou typickou vůni (nikoliv však účinnost!) a po usušení bude vonět spíše jako seno.

Léčivé účinky

  • Pomáhá při nespavosti, zklidňuje
  • Pozitivně ovlivňuje žaludeční a srdeční neurózy
  • Tiší migrénu
  • Navozuje uvolnění a příjemný spánek
  • Snižuje krevní tlak, zpomaluje tep, potlačuje dušení srdce
  • Ovlivňuje trávení, plynatost, průjmové infekce
  • Ulevuje při bolestivé menstruaci
  • Působí proti virům (zejména proti virům oparu)
  • Urychluje hojení ran, pohmožděnin, podlitin a také odpuzuje hmyz

Herbalista zjistil:
Výzkumy dokazují, že meduňka snižuje čas hojení až na polovinu a snižuje také opakovaný výskyt oparu. Výzkumníci proto vyvinuli účinný meduňkový extrakt, které je využíván ve farmaceutickém průmyslu. Pokud máte po ruce čerstvou bylinky, dosáhnete stejného výsledku nanesením čerstvé šťávy z meduňky na postižené místo.

Nejnovější studie také ukazují příznivý účinek na paměť. Dokonce se zvažuje využité při léčbě demence.

Recepty

Meduňkový čaj
Tinktura z meduňky
Karmelitské kapky – původní recept, účinky, použití

Meduňková koupel

 

4.9/5 - (20 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek