Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)

Blog post

Tato překrásně vonící bylinka sice působí drobně, ale o to s větší silou dokáže ničit choroboplodné zárodky. V Egyptě byla mateřídouška obecná používána pro balzamování mrtvých těl, v antice až po středověk zase k vykuřování. Rostlina měla také údajně dodávat mužům odvahu a ženám pomáhat při porodu. Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně. Mateřídouška uvolňuje křeče, proto je skvělým pomocníkem při dráždivém kašli, bolestivé menstruaci nebo zkaženém žaludku. Rostlina je používána také v gastronomii pro dochucení jídel, a tak by ji měl mít doma každý správný gurmán.

Mateřídouška obecná má svůj domov ve Středozemí, nicméně najdeme ji i ve střední Evropě na zahrádkách a balkónech. Divoce u nás rostou především její jiné druhy, a to konkrétně mateřídouška vejčitá a úzkolistá. Ty najdete na slunných suchých loukách, stráních nebo mezích. Mateřídouška je významnou součástí gastronomie, kde se používá jako koření.

Výskyt

Mateřídouška obecná má svůj domov ve Středozemí, nicméně najdeme ji i ve střední Evropě na zahrádkách a balkónech. Divoce u nás rostou především její jiné druhy, a to konkrétně mateřídouška vejčitá a úzkolistá. Ty najdete na slunných suchých loukách, stráních nebo mezích. Bylinka je významnou součástí gastronomie, kde se používá jako koření.

Pěstování

Mateřídouška obecná miluje slunce a na živiny chudé, dobře propustné půdy, proto pečlivě vybírejte její umístění. Vysévat ji můžete od února do skleníku nebo v dubnu ven. Semínka zatlačte pouze jemně do půdy a nepřekrývejte je vrstvou zeminy. Do 3 týdnu by měla mateřídouška začít klíčit. Pokud máte mladé sazenice, ideálním časem pro výsadbu je polovina května. Mateřídouška časem dřevnatí, proto je dobré obnovit ji po 3 až 4 letech nebo ji zmladit pomocí dělení. Na jaře mateřídoušku sestříháváme až ke zdřevnatělé části, před zimou ji chráníme pomocí chvojí.

Herbalista radí:

Mateřídoušce je občas dobré dopřát pořádnou dávku vápníku v podobě důkladně nadrcených vaječných skořápek. Bylinka vás za tuhle mimořádnou péči jistě odmění.

Sběr

Kvetoucí nať: červen až srpen

Pro medicínské účely se z mateřídoušky využívá celá rostlina kromě kořenů, tedy květy a listy. Bylinka se sbírá v teplých dnech, zejména v poledne, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Při sklizni uštipujte celé výhonky až po dřevnatou část a sušte je ve stínu do 35 ºC. Výsledný produkt skladujte v uzavíratelných nádobách tak, aby neztratil své aroma.

Při sušení s bylinkou nemanipulujte, protože velmi snadno opadá. Vzhledem k nízkému obsahu vody stačí mateřídoušce poměrně krátký čas, proto dávejte pozor na její přesušení.

Herbalista varuje!
Těhotné a kojící ženy by neměly mateřídoušku užívat vnitřně – vyvolává a urychluje porod. Olej z této bylinku může dráždit sliznice při přímém kontaktu s nimi.

Léčivé účinky

Mateřídouška obecná je všeobecně známým hrdinou v boji proti kašli a nachlazení. Bylinka ulevuje především při dusivých stavech a pomáhá uvolňovat hlen.

Její užití je však podstatně širší:

 • antiseptické, antibakteriální a dezodorační účinky
 • napomáhá odkašlávání – zmírňuje projevy astma, bronchitidy, černého nebo dráždivého kašle
 • dezinfikuje sliznice dýchacích cest a uvolňuje hlen
 • jako kloktadlo se používá při zánětech dutiny ústní a osvěžuje dech
 • podporuje vylučování žaludečních šťáv a odstraňuje nadýmání
 • mírní bolesti hlavy a zvyšuje krevní tlak
 • pomáhá při nespavosti, celkově zklidňuje a navozuje psychickou pohodu
 • mírní menstruační potíže a bolesti, pomáhá při porodu
 • zevně léčí zánětlivá onemocnění kůže, špatně se hojící rány, prokrvuje pokožku, pomáhá v boji proti lupům a akné
 • v podobě koupele mírní revma a pomáhá proti vyčerpání a špatné náladě
 • celkově posiluje organismus

Recepty

Mateřídoušková koupel
Tinktura z mateřídoušky
Mateřídouškové víno
Obklad z mateřídouškového oleje
Čaj z mateřídouškové natě

 

Předchozí příspěvek Další příspěvek