Levandule lékařská (Lavandula officinalis)

Blog post

Překrásné modré květy levandule lékařské s božskou vůní opěvovali básníci, léčitelé, ale i dobyvatelé už za starověkého Říma. Levandule lékařská byla používána římskými vojáky při bojích jako lék na ošetření ran a zklidnění nervů. Oblibě se těšila také uvolňující levandulová koupel, kterou oceňoval i samotný Julius César. Není divu, název levandule pochází z latinského lavare, což znamená mýt, umývat a v Římě po dnech strávených v senátě nebo na bojišti uvolnila tělo i mysl. Levandulová voda sloužila k praní prádla a jako příměs do parfémů. Proslulá ,,kolínská voda‘‘ s příměsí levandulového oleje se stala symbolem právě bouřlivého dobyvatele Juliuse Césara. V současné době levanduli používáme díky desinfekčním a uvolňujícím účinkům. Vonné oleje a levandulové esence se těší oblibě v aromaterapii a parfumérství.

Levandule lékařská je typickou rostlinou Francie, především oblasti Provence. Tato vytrvalá bylina tvoří nižší keříky, které poznáme bezpečně podle intenzivní vůně a modrofialových květů.

Herbalista radí:
Pytlík s levandulí v šatní skříni ochrání oblečení proti molů.
V koupelně s jistotou vyžene levandulové aroma otravné rybenky.  

Výskyt

Levanduli se daří na suchých, slunných místech. Původem pochází ze Středomoří, kde roste přirozeně planě. U nás se zplaněné exempláře nacházejí zřídka na jižní Moravě.

Pěstování

Sazenice levandule sázíme na jaře nebo na podzim do dobře propustné (vápnité) půdy ve vzdálenosti 30 cm. Vyberte slunné, ale zároveň chráněné stanoviště. Na koni srpna po odkvětu sestřihněte lodyhy těsně nad zdřevnatělou částí a na zimu zakryjte klestím. Nezapomeňte, levandule lékařská má ráda pouze střídmou zálivku.

Sběr

Květ nebo kvetoucí nať, na počátku kvetení: červen, červenec, ojediněle srpen

Sbíráme buď samotné květy nebo celou nať, ale pozor, pouze nezdřevnatělé části. Ideálně sběr provádíme během suchých slunných dnů kolem poledne, kdy má bylinka nejvyšší obsah éterickcá olejů. Sušíme ji do max. 40 °C buď zavěšenou nebo rozloženou na papíru na suchém místě.

Herbalista radí:
Levanduli je nutné sušit ve stínu, aby se neznehodnotily účinné látky. Doporučuji s levandulí během sušení příliš nemanipulovat, květy snadno opadávají. Po usušení květy strhneme a uchováváme v tmavých sklenicích nebo papírových sáčcích.

Zajímavost:
Levandule (resp. její vonné silice) pro průmysl se v dnešní době získává přímo na polích, a to v pojízdných destilačních kolonách. Nejnovější studie také prokázali léčebné účinky levandulové tinktury při léčbě deprese.

Léčivé účinky

  • Účinná proti bakteriím
  • Podporuje tvorbu žluče a trávení
  • Proti průjmu a nadýmání
  • Má močopudné účinky
  • Mírní bolesti hlavy a migrénu, má uklidňující účinky (mírní hysterii, bušení srdce, nervozitu)
  • Pomáhá při nespavosti
  • Koupel zklidňuje a regeneruje pokožku, olej chladí pokožku spálenou od slunce

Herbalista varuje:
Levandule lékařská by neměla být užívána těhotnými ženami. Ve větším množství ovlivňuje schopnost koncentrace.

Recepty

Levandulový čaj

 

Předchozí příspěvek Další příspěvek