Blog post

Jitrocel větší (Plantago major)

Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel. Listy jitrocele mají obrovské hojivé, čistící a protizánětlivé účinky. Léčivé látky obsažené v jitroceli působí blahodárně na dýchacích cesty, které čistí a usnadňují odkašlávání. Jitrocel také tlumí dráždivý kašel a pomáhá při respiračních onemocněních. Pomáhá omezit příznaky sezónních alergií. V bylinkářství využíváme dva druhy jitrocelů – kopinatý a větší. Jitrocel větší se používá při ošetření drobných ranek a včelích žihadel, jitrocel kopinatý je účinným lékem na zažívání a respirační problémy.

Výskyt

Jitrocel větší je u nás nejrozšířenější druh jitrocele, je velmi hojný v nížinách i na horách. Raději má vlhčí půdu. Najdete ho u cest, na pastvinách, při okrajích lesů, na rumištích, polích i zahrádkách. Jitrocel větší kvete od května do října.

Sběr jitrocele

Sbíráme listy jitrocele v období od června do srpna. Dbáme, abychom sbírali dříve, než se objeví květní stvoly. Pozor dejte také na poškození listů během sběru. Pomačkané listy během sušení zčernají a jsou bezcenné. Sušíme je ihned na slunci nebo umělým teplem do 40 °C. Při uskladnění ji chraňte před vlhkem, světlem a hmyzem. Semena z květenství jitrocele většího, která jsou obalena kolem válcovitého klasu rostliny se používají 

Léčivé účinky jitrocele

Jitrocel větší má prakticky stejné využití jako jitrocel kopinatý. Nejznámější je jitrocelový sirup na obtíže s dýchacími cestami. Na hojení ran se osvědčily čerstvě rozmačkané listy. Zprvu se doporučuje použít jitrocel větší a teprve po částečném zhojení jitrocel kopinatý, který rány zaceluje. Mast z jitrocele většího zaceluje rány, záněty, popáleniny a obklady léčí bércové vředy.

Využití

Využití jitrocele většího a jitrocele kopinatého je velice široké, proto se už od pradávna objevoval v domácích lékárnách.

  • protizánětlivé a čistící účinky
  • pomáhá k odhlenění a vyčištění dýchacích cest
  • čaj a sirup z jitrocele tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání, vhodný při angíně
  • omezuje příznaky sezónních alergií
  • odvar z jitrocele používejte k ošetření drobných ranek a včelích žihadel
  • upravuje zažívání a léčí respirační problémy
  • detoxikuje organismus
  • jitrocel obecně desinfikuje a používá se k čistění plic, krve i žaludku
  • upravuje stolici a správnou funkci střev

Herbalista radí:

Pokud rozmačkáte listy jitrocele a následně je vložíte do vašich bot, ulevíte otlakům a listy vám také pomůžou odstranit a zhojit puchýře.
Rozmačkané listy jitrocele také doporučuji přikládat na hluboké a špatně hojící se rány. 

Recepty

Jitrocelový čaj na chřipku a nachlazení
Jitrocelová mast
Tinktura z jitrocele většího

5/5 - (21 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek