Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Blog post

herbalista_150x150Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel. List jitrocele má významné protizánětlivé a čistící účinky, působí na odhlenění a vyčištění dýchacích cest, tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání. Pomáhá omezit příznaky sezónních alergií. V bylinkářství využíváme dva druhy jitrocelů – kopinatý a větší. Jitrocel větší se používá při ošetření drobných ranek a včelích žihadel, jitrocel kopinatý je účinným lékem na zažívání a respirační problémy.

Jitrocel kopinatý se nejčastěji používá při dráždivém kašli u dětí, a to díky absenci vedlejších účinků a kontraindikací.

Jak tlumí dráždivý kašel?

Obsažené slizovité látky zmírňují podráždění, čímž tlumí dráždivý kašel. Rostlinné slizy pokryjí poškozenou sliznici dýchacích cest ochranných filmem. Sliznice je tak z vnějšku kryta před dalším napadením, tím dochází k omezení reflexního spouštění dráždivého kašle a zanícená oblast se může zahojit. K omezení zánětlivých procesů přispívají také třísloviny se svými stahujícími účinky. Jitrocelové listy obsahují také kyselinu křemičitou, která se postará o zpevnění pojivových tkání a zvýšení obranyschopnosti, a zinek, který podporuje hojení ran. Látka aukubin, která slouží rostlině jako ochrana před chorobami, je přírodní antibiotikum inhibující množený mnohých bakterií (například Salmonella)

Výskyt

Jitrocel kopinatý je v Evropě domácím druhem. U nás ho najdete hojně prakticky všude. Ve volné přírodě je běžně na loukách, pastvinách, na mezích nebo podél cest jako plevel. Při sběru mějte namysli, že bylinky si bere látky z okolí, proto lokality u rušných cest a silnic raději vynechejte. Pro farmaceutické účely se pěstuje na polích.

Pěstování

Jitrocel kopinatý díky bohatým přírodním zdrojům není potřeba doma pěstovat.

Sběr

Sbírají se listy v období od května do září. Květní stvoly a poškozené listy nesbíráme. Sušíme jej v tenké vrstvě, ideálně rozprostřené jeden vedle druhého, ve stínu ve větrané suché místnosti nebo při umělém teple do 40 °C. Jitrocel kopinatý díky obsahu rostlinných slizových látek je rostlina náchylný k plesnivění. Správně usušená bylinka zůstává zelená. Listy zbarvené dohněda nebo do černa ztrácejí svoji schopnost (právě látka aukubin, obsažená v listech, má antibiotické účinky, ale reaguje velmi citlivě na vlhkost).  Jitrocel kopinatý skladujeme v prostornější nádobě, aby listy měly dostatek prostoru – rozhodně nepěchujeme.

Léčivé účinky

Typický pro svojí schopnost hojit. Čerstvě rozmačkané listy nebo mast hojí rány, popáleniny, záněty, vředy. Vnitřně užívaná jitrocelová šťáva léčí záněty žaludku, střev a upravuje stolici. Účinně tlumí silnou menstruaci. Žvýkání listů dokonce snižuje obsah cukru v krvi. Vedle hojících vlastností se hojně využívá při dýchacích problémech.

  • Dezinfekční účinky
  • Proti chřipce a nachlazení
  • Podporuje odkašlávání, čistí průdušky a plíce a pomáhá při léčbě zápalu plic a zánětu dýchacích cest
  • Pomáhá regulovat zažívání, podporuje činnost vylučovacího ústrojí
  • Čistí krev
  • Jako kloktadlo pomáhá při zánětu dutiny ústní a bolestech dásní
  • Mírní ekzém, akné, popáleniny a špatně se hojící rány
  • Přiložení na ránu pomáhá zastavovat krvácení a urychluje hojení

Recepty

Čaj z jitrocele
Sirup proti kašli z jitrocele

Semena z jitrocele proti průjmu a zácpě

Předchozí příspěvek Další příspěvek