Dub letní (Quercus robur)

Blog post

Dub letní byl nejsvětějším stromem Keltů zasvěceným samotnému bohu hromu Thorovi. Jeho hluboké kořeny a široce rozvětvená koruna skutečně působí úctyhodně a jediný takový strom dokáže přežít i několik lidských generací – roste až 1500 let. Dřevo z dubu je vysoce ceněné pro svou tvrdost a vysoký obsah tříslovin, díky čemuž je nejen odolné a trvanlivé, ale také léčivé. Už ve starověku byly popsány vysušující a stahující účinky kůry, listí, pupenů a žaludů. I dnes se dubové produkty používají pro léčbu krvácivým a zánětlivých onemocnění, při průjmu nebo pocení.

Ačkoliv to zní zvláštně, dub letní patří do čeledi bukovitých. Tento mohutný strom dorůstá výšky až 45 metrů a ojediněle se dožívá stáří nad 1000 let. Jeho typickými znaky je rozbrázděná tmavě šedá kůra a zvlněné okraje krátkých listů. Květem jsou převislé zelené jehnědy, které plodí žaludy na dlouhé stopce. O jejich šíření do okolí se starají zvířata jako veverky a sojky, které si vytváří zásoby těchto plodů. Dub roste velmi pomalu a trvá až půl století, než začne v období od dubna nebo května kvést.

Výskyt

Dub letní je rozšířen po celé Evropě. Obecně dává přednost stanovištím v nížinách a údolích, avšak najdete ho i na vysočině. Roste v původních doubravách a ve smíšených lesích, pro své jedinečné vlastnosti bývá i vysazován.

Pěstování

Stanoviště stromu by mělo být vlhčí, s dostatkem slunce a bohatou půdou. Dub letní roste často u rybníků, kde výborně zpevňuje břehy. Pokud má strom k dispozici hlubokou půdu, snese i sušší místo.

Sběr

mladá kůra a pupeny: březen až duben
čerstvé listy: květen až září
žaludy: září

Z dubu letního se pro medicínské účely nejvíce využívá mladá kůra, která se sklízí zjara, kdy je ještě lesklá a hladká. Rozpukaná borka totiž neobsahuje takové množství léčivých látek nebo dokonce vůbec žádné. Pro sběr si vyberte strom starý maximálně do 20 let, který nemá silnější větve než 6 cm a nenese žádné listy. Kůru můžete opatrně olupovat přímo ze stromu nebo z nařezaných větví. Neměla by přitom být tlustější než několik milimetrů. Sklizeň z dubu letního sušte na slunci ve větších vrstvách či otepích, nebo kůru nakrájejte na menší kousky a položte na plech s pečícím papírem. Výsledný produkt uchovávejte v papírových nebo látkových pytlících.

Kůru dubu můžete dosušit také při umělém teple 40º až 50º. Kůra se teplem zkroutí, nebuďte tedy tímto efektem zaskočeni.

Především pro zevní užití se sbírají také listy, pupeny a žaludy, které je možné použít čerstvé nebo sušené. Jejich sběr je méně častý, neboť neobsahují takové množství zdraví prospěšných látek.

Léčivé účinky

Dub letní si získal svoji dobrou pověst díky vysokému obsahu tříslovin, které působí stahujícím efektem na kůži a sliznici. Je tedy skvělý pro ošetření zánětlivých nebo krvácejících poranění, ovšem jeho využití je podstatně širší:

  • likviduje plísně
  • působí jako slabé povrchové anestetikum a ulevuje od svědění
  • mírní průjem
  • pomáhá při zánětech trávicího traktu
  • zastavuje krvácení
  • pomáhá při silné menstruaci
  • zevně léčí drobná poranění pokožky, mokvavé ekzémy, hemeroidy, popáleniny, omrzliny, vředy
  • mírní pocení a pach nohou
  • jako kloktadlo se používá při zánětech v dutině ústní a v krku, při paradentóze

Herbalista varuje!
Příliš velká dávka při vnitřním použití může způsobit zvracení. Pokud trpíte suchou pokožkou, nikdy nepoužívejte dub letní – ještě více vysušuje.

Recepty

Dubová tinktura
Kloktadlo z dubové kůry
Sedací koupel z dubové kůry
Čaj proti průjmu

4.7/5 - (26 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek