Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)

Blog post

Divizna sápovitá byla dříve nazývána „herba lucernalia“ neboli rostlinná lampa, avšak svými medicínskými účinky daleko předčí využití divizny jako přírodní pochodně. Zářivě žluté květy pomáhají především při léčbě horních cest dýchacích, a to nejen při obyčejném nachlazení, ale také při astmatu. Tato její vlastnost byla od pradávna známá v medicíně i veterinárním lékařství a rostlina je dodnes ceněna pro mnohé další možnosti užití.

Divizna sápovitá je statná, žlutě kvetoucí bylinka je dvouletou rostlinou z řádu krtičníkovitých. První rok tvoří přízemní růžici chlupatých listů dosahujících délky až 50 cm. Následující rok vyhání až 2 metry dlouhou květonosnou lodyhu. Květy jsou uspořádány do hroznu a vůní připomínají med. Plodem divizny je tobolka s velkým počtem hnědých semen.

Výskyt

Divizna sápovitá je vzhledem velmi podobná divizně velkokvěté. Obě najdete v celé střední a jižní Evropě, místy také v oblastech Přední Asie, severní Afriky a Etiopie. I když je poměrně nenáročná, co se týká kvality půdy, přesto je u nás řazena mezi vzácnější druhy, které se vyskytují roztroušeně. Divoce roste na suchých a slunných stanovištích jako jsou pastviny, louky, kamenité stráně apod.

Pěstování

Divizna sápovitá dává přednost zásaditým kamenitým půdám, u nichž nemůže tak snadno dojít k přemokření. K množení se používá výsev s tím, že stejně jako dospělá rostlina, i semínka potřebují k vyklíčení hodně světla. Pokud se tedy diviznu rozhodnete vysadit na zahrádce, vybírejte místo, kde během dne vydatně svítí a rostlině nebude nic stínit.

Sběr

květ: červenec až září
listy: červen až září
kořen: říjen až listopad

Z divizny se využívá téměř výhradně květ, který se sbírá postupně tak, jak divizna rozkvétá. Již jednou otevřený a opylovaný květ totiž ten samý den opadá a nehodí se ke zpracování. Pro sklizeň si vyberte vždy slunné dopoledne a postupujte velmi opatrně. Kvítky odtrhávejte z kalichů a ihned je rozprostřete v tenké vrstvě na lněnou tkaninu nebo síto. Diviznu lze kromě přímého slunce sušit také umělým teplem do 60 ºC. Květ je třeba během procedury alespoň jednou obrátit, avšak opět si dejte pozor na otlaky. Bylinka si v případě jejího správného zpracování zachovává výraznou žlutou barvu. Skladuje se v tmavé sklenici, která je neprodyšně uzavíratelná.

Diviznu můžete na konci fáze kvetení oříznout a docílit tak vyrašení dalších kvítků, které lze sklízet.

Herbalista varuje!
Při sběru si vyvarujte semínek této rostliny. Jsou pro člověka jedovatá.

Léčivé účinky

I když je divizna trochu náročnější na sběr, rozhodně se vyplatí mít ji doma pro její jedinečné léčivé účinky:

  • Působí protizánětlivě
  • Pomáhá při projevech onemocnění horních cest dýchacích
    – mírní dráždivý kašel a chrapot, zabraňuje vysušení a podráždění sliznice, usnadňuje odkašlávání
  • Je součástí alternativní léčby u astmatiků
  • Podporuje činnost sleziny a jater
  • Má močopudné účinky
  • Uvolňuje křeče
  • Upravuje menstruační cyklus
  • Podporuje pocení
  • Léčí bércové vředy a drobná poranění a podráždění kůže (zevně)

Recepty

5/5 - (21 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek